Výrobcovia / značky

Nattokináza

Nattokináza je enzým extrahovaný z japonského jedla nazývaného nattō. Toto jedlo sa pripravuje z fermentovaných sójových bôbov a samotný enzým je jednou z biologicky najaktívnejších zložiek, ktoré možno z neho získať. Nattokináza (Nattokinase) má množstvo zdraviu prospešných vlastností, vrátane toho, že pomáha predchádzať vzniku krvných zrazenín, čím chráni srdce a cievy pred upchatím. Okrem toho chráni nervové bunky pred poškodením a má antiaterosklerotické účinky.

 

Nattokináza - informácie


Sója je plná cenných živín a je jedným z hlavných produktov používaných v ázijskej kuchyni. Tradičné japonské jedlo nattō sa vyrába z fermentovaných sójových bôbov. Práve ona je zdrojom cennej nattokinázy, ktorá je už roky predmetom intenzívneho výskumu vedcov.

 

Natokínáza - Čo to je?


Nattokináza (Nattokinase) je enzým klasifikovaný ako serínová proteáza. Prirodzene sa vyskytuje v nattō – japonskom fermentovanom sójovom pokrme. V súčasnosti je nattokináza dostupná aj vo forme doplnkov stravy s obsahom fermentovaného sójového extraktu.

 

Natokínáza - Výroba


Nattō sa vyrába pridaním Bacillus natto, inak známeho ako Bacillus subtilis, do varených sójových bôbov. Vznikne tak intenzívne voňavý, lepkavý pokrm, ktorý podávame s ryžou, karashi horčicou a napučaným cesnakom.

 

Nattō obsahuje veľké množstvo cenných živín, vrátane bielkovín, vitamínov skupiny B, vitamínu C, vitamínu E, vitamínu K, horčíka, draslíka, vápnika, železa.

 

Nattokináza sa z nattō získava procesom extrakcie a čistenia. V súčasnosti sa využívajú aj mikrobiologické výrobné techniky založené na baktériách Bacillus natto.

Nattokináza - Vlastnosti

Sója, ktorá je základným produktom stravy Ďalekého východu, je výskumníkmi uznávaná ako jedna z kľúčových ingrediencií určujúcich zdravie Ázijcov. Živiny v nej  obsiahnuté - veľké množstvo cenných bielkovín, vitamínov, minerálov, ale aj látok ako nattokináza komplexne podporujú správne fungovanie organizmu.

 

Nattokináza podporuje činnosť kardiovaskulárneho systému. Pri kontakte s krvnými zrazeninami má silný fibrinolytický účinok (rozkladá zrazeniny) a pôsobí tak, že inaktivuje inhibítor aktivátora plazminogénu 1 (PAI-1). Zvýšené množstvo PAI-1 je jedným z hlavných rizikových faktorov tvorby krvných zrazenín a aterosklerózy ciev. Natokináza potom vedie k redukcii fibrínu - proteínu, ktorý sa pri procese koagulácie vyzráža z plazmy a tvorí zrazeniny. Podobné vlastnosti má enzým Serrapeptáza.

 

Okrem toho medzi pozitívne vlastnosti nattokinázy patrí aj vplyv na nervový systém - znižuje riziko vzniku neurologických ochorení.

Štúdie uskutočnené na nattokináze naznačujú, že nie je trávená v tráviacom systéme ako iné enzýmy. To je dôvod, prečo doplnky stravy obsahujúce túto zlúčeninu môžu mať pozitívne účinky aj pri perorálnom užívaní.

Nattokináza - Ako funguje?

Enzým nattokináza nachádzajúci sa vo fermentovaných sójových bôboch vďaka svojim vlastnostiam priaznivo pôsobí na ľudský organizmus.

Nattokináza má na telo tieto účinky:

 • Fibrinolytikum alebo antikoagulant - znižuje riziko krvných zrazenín, ktoré môžu upchávať tepny a žily.
 • Riedenie krvi - zlepšuje parametre krvi znížením viskozity a je prevenciou krvných zrazenín, preto sa často odporúča namiesto Acardu – obľúbeného prípravku s obsahom kyseliny acetylsalicylovej.
 • Proti zrážaniu krvi - znižuje agregáciu, teda zhlukovanie krvných doštičiek, ktoré má za následek tvorbu krvných zrazenín.
 • Trombolytické - rozpúšťanie krvných zrazenín, ktoré vedú k infarktu, mŕtvici.
 • Zníženie krvného tlaku - znižuje hypertenziu, ktorá je jedným z rizikových faktorov závažných srdcových ochorení.
 • Zníženie hladiny lipidov - cholesterolu a triglyceridov, ktoré podporujú tvorbu aterosklerotických zmien v cievach.
 • Neuroprotektívne - ochrana buniek, ktoré budujú nervový systém.

Nattokináza - S čím pomáha?

Nattokináza sa odporúča ako prírodný prostriedok podporujúci činnosť obehového a nervového systému. Jej pôsobenie pokrýva veľmi široký profil ochorení. Pôsobí tiež preventívne a redukuje aj existujúce príznaky.

Nattokináza - Hlavné indikácie pre jej použitie:

 • Hypertenzia (hypertónia, hypertenzia) - príliš vysoký krvný tlak podporuje kardiovaskulárne ochorenia, ako je nedostatočnosť myokardu, infarkty, ischemické cievne mozgové príhody, syndrómy demencie a zlyhanie obličiek. Nattokináza (Nattokinase) znižuje krvný tlak a znižuje riziko týchto ochorení.
 • Vysoký cholesterol - Nattokináza (Nattokinase) sa odporúča ľuďom, ktorým krvné testy ukazujú vysoký cholesterol, ktorý podporuje aterosklerózu ciev. Znižuje cholesterol a iné lipidy v krvi.
 • Ateroskleróza - chronické ochorenie spôsobené ukladaním lipidov, najmä cholesterolu, v cievach, čo vedie k ich poškodeniu - kalcifikácii. Nattokináza (Nattokinase) znížením hladiny lipidov znižuje riziko aterosklerotických zmien.
 • Ischemická choroba srdca (ICHS) – je súbor príznakov vyplývajúcich z nedostatočného zásobovania srdcového svalu živinami a kyslíkom. Zvyčajne je výsledkom aterosklerózy krvných ciev. Vedie k zvýšenému riziku anginy pectoris a infarktu. V súlade s tým NK znižuje riziko vzniku CHD.
 • Srdcový infarkt - kardioprotektívny účinok Nattokinázy (Nattokinase) ju odporúča ako jeden z faktorov znižujúcich riziko infarktu.
 • Cievna mozgová príhoda - Nattokináza (Nattokinase) podporou fungovania obehového systému znižuje riziko ischemickej cievnej mozgovej príhody.
 • Trombóza - tromboflebitída je ochorenie postihujúce žily, ktoré spôsobuje tvorbu zrazenín na ich stenách. Vyskytuje sa ako hlboká žilová trombóza, povrchová žilová trombóza (spôsobujúca kŕčové žily), trombóza pečeňových žíl a pľúcna embólia. Vďaka svojmu antitrombotickému účinku je Nattokináza (Nattokinase) prvkom prevencie tromboflebitídy. Po konzultácii s lekárom sa môže použiť ako adjuvans pri liečbe trombózy.
 • Bolesti hlavy - vďaka tomu, že Nattokináza (Nattokinase) podporuje činnosť obehového a nervového systému, dokáže zmierniť aj bolesti hlavy.
 • Alzheimerova choroba - štúdie na potkanoch s použitím Nattokináza (Nattokinase) naznačujú, že môže byť účinný pri prevencii Alzheimerovej choroby.
 • Lymská borelióza a koinfekcie - ľudia s touto infekciou môžu mať nadmerné zhustenie krvi. Nattokináza (Nattokinase) ju pomáha riediť.
 • Prediabetes a diabetes - štúdie uskutočnené na Nattokináze (Nattokinase) naznačujú, že pomáha pri znižovaní vysokej hladiny cukru v krvi, preto sa má postarať o zdravie v prípade prediabetu a cukrovky.
 • Chudnutie - existujú aj správy o využití Nattokinázy (Nattokinase) pri redukcii nadmernej telesnej hmotnosti v dôsledku normalizácie hladiny inzulínu a cukru v krvi.

Nattokináza - suplementácia

Nattokináza vo svojej prirodzenej forme, t. j. ako nattō, sa na Slovensku vyskytuje len zriedka. Fermentované sójové bôby je možné zakúpiť v obchodoch s orientálnymi potravinami. Doplnky stravy predstavujú jednoduchší spôsob dodania nattokinázy telu.

 

Doplnky nattokinázy sú dostupné najmä vo forme kapsúl obsahujúcich extrakt z fermentovaných sójových bôbov. Lacnejšie doplnky sú vyrobené na báze GMO sójových bôbov - geneticky modifikovaných. Prípravky uznávaných značiek využívajú prírodné zložky bez GMO.

Nattokináza  - Druhy prípravkov:

 • Monopreparáty - obsahujúce iba aktívnu zložku nattokinázu. Prípravky sú sice drahšie, ale určené presne na to, na čo majú byť. Odstránený z nich  je vitamín K aj alergén SÓJA!
 • Kombinované prípravky - sú lacnejšie (na SR trhu to neplatí, tu si za ne pýtajú rovnakú cenu a podaktorí aj vyššiu), avšak obsahujú ďalšie zložky vrátane vitamínu K2, zvyškov sóje. Tieto prípravky neodporúčame, keďže vitamín K2 krv zahusťuje a nie sú vhodné ani pre alergikov na sóju.

Doplnky stravy Nattokináza obsahujú určité množstvo FU, teda jednotky fibrinolytickej aktivity alebo jednotky degradácie fibrínu. Čím vyššie je množstvo FU, tým väčší je fibrinolytický, teda antitrombotický potenciál prípravku.

Nattokináza - Dávkovanie

Odporúčaná denná dávka je 2000 - 4000 FU nattokinázy. Pre nattokinázu nebol stanovený denný referenčný príjem (NRV).

Používanie doplnkov nattokinázy:

 • Ako brať? Prípravky sú ponúkané vo forme kapsúl na perorálne použitie - dostupné sú aj prípravky s vegánskymi kapsulami.
 • Kedy užívať? Doplnok sa odporúča užívať počas jedla.
 • Akú dávku za deň? Odporúčaná denná dávka je 2000 – 4000 FU nattokinázy.
 • Môžete sa predávkovať? Nattokináza je bezpečný, netoxický enzým, takže nehrozí predávkovanie. Počas suplementácie sa neodporúča prekračovať odporúčané dávky, čo môže viesť k nadmernému riedeniu krvi a krvácaniu.
 • Ako skladovať? Doplnok by mal byť skladovaný na suchom, chladnom mieste, mimo dosahu detí.

Nattokináza - Vedľajšie účinky

Podľa výskumov ani dlhodobé užívanie doplnkov stravy s nattokinázou nespôsobuje pri správnom dávkovaní vedľajšie účinky. Užívanie príliš vysokých dávok môže viesť k efektu nadmerného riedenia krvi a krvácania.

Nattokináza - Kontraindikácie

Hoci sa nattokináza považuje za bezpečnú, netoxickú zlúčeninu, nemôže byť použitá u každého človeka kvôli riziku vedľajších účinkov.

Hlavné kontraindikácie:

 • Neužívajte pri precitlivenosti na akúkoľvek zložku prípravku - nattokinázu, sóju alebo iné zložky prípravku.
 • Neužívajte počas tehotenstva a dojčenia - neodporúča sa kvôli chýbajúcemu dôkladnému výskumu u tehotných a dojčiacich žien.
 • Neužívajte počas užívívania antikoagulantov a liekov na riedenie krvi, ako je warfarín, kumadin, aspirín, heparín - kvôli antikoagulačnému účinku, ktorý môže viesť k vzniku krvácania.
 • Neužívajte při hypotenzii, t.j. príliš nízky krvný tlak - kvôli jej vlastnosti znižujúci krvný tlak.

Ľudia užívajúci lieky na srdce by sa mali pred začatím suplementácie Nattokinázou poradiť so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Koľko stojí?

Cena výživových doplnkov nattokinázy sa pohybuje od približne 10 do 70 EURO v závislosti od veľkosti balenia a kvality (na SR trhu to však nie celkom platí, keďže aj málo kvalitné výrobky sa väčšinou blížia k vyššej cenovej relácii. Extrémom je 90 kapsulové balenie za viac ako 50 €!!! od známeho slovenského plniča kapsúl).

Kde kúpiť?

Prípravky s obsahom nattokinázy sú dostupné v lekárňach, bylinkárňach a predajniach so zdravotnými výrobkami. Najširšia ponuka doplnkov nattokinázy je dostupná v internetových obchodoch.

Copyright 2015 - 2024 © naturel