Výrobcovia / značky

Ashwagandha

Ak chcete obnoviť svoju energiu, vyzerať mladšie, či prekonať nejakú chorobu potom Ashwagandha je tým pravým orechovým.

 

Ashwagandha je adaptogénna bylina populárna v ayurvédskej medicíne, ktorá preukázala neuveriteľné výsledky v znížení hladiny kortizolu a vo vyvážení hormónov štítnej žľazy.

 

V Indii je Ashwagandha známa pod menom "Sila žrebca", práve kvôli tomu, že sa v tradičnej medicíne používa na posilnenie imunitného systému po ochorení.

 

Ashwagandha sa tiež označuje ako indický ženšen kvôli svojej schopnosti zvyšovať výdrž a jej mimoriadnej účinnosti na potlačenie stresu.

 

Bolo vykonaných viac ako 200 štúdií o účinkoch Ashwagandhy. Ashwagandha pozitívne vplýva na:

  • Zlepšenie funkcie štítnej žľazy
  • Liečenie adrenálneho vyčerpania
  • Zníženie úzkosti a depresie
  • Boj proti stresu
  • Zlepšenie výkonu a vytrvalosti
  • Prevenciu a liečbu rakoviny
  • Zníženie degenerácie mozgových buniek
  • Stabilizovanie hladiny cukru v krvi
  • Zníženie cholesterolu
  • Zlepšenie imunity

V tomto článku budeme diskutovať o výhodách Ashwagandhy pri liečbe štítnej žľazy, nadobličiek, zlepšovaní nálady a energie, prevencii rakoviny a podpore zdravia mozgu.

 

Benefity Ashwagandhy pri liečbe štítnej žľazy


Ashwagandha je superstar, ak sa jedná o zlepšenie zdravia štítnej žľazy. Vedci úplne nerozumejú ako fungujú adaptogény, ale s istotou vieme, že môžu byť mimoriadne účinné najmä pri vyvažovaní hormónov.

 

Jedným z najneuveriteľnejších aspektov adaptogénnych bylín ako je Ashwagandha je to, že môže pomôcť ľuďom s hypo a hyper štítnou žľazou. Bolo preukázané, že podporuje spomalenú štítnu žľazu u ľudí, ktorí majú diagnostikovaný Hashimota taktiež sa ukázalo, že zlepšuje zdravotný stav ľudí s hyperaktívnou chorobou štítnej žľazy alebo Gravesovou chorobou.

 

Adaptogénne bylinky pracujú s vaším telom tak, aby vaše telo opäť priviedli do rovnováhy, či už sú vaše hladiny vysoké alebo nízke.

 

Štúdie na zvieratách ukazujú, že Ashwagandha má balančný účinok na hormón štítnej žľazy. V 20-dňovej štúdii bola myšiam poskytnutá Ashwagandha a ich hladiny T3 a T4 boli analyzované spolu s lipidovou peroxidáciou (prevencia proti okysličovaniu). Zistili sa významné zvýšenia sérového T4, čo naznačuje, že táto rastlina má stimulačný účinok na pomalú štítnu žľazu.

 

Taktiež Ashwagandha môže byť veľkým benefitom pre funkciu štítnej žľazy, pretože výrazne znižuje peroxidáciu lipidov pomocou zachytávania voľných radikálov, ktoré spôsobujú bunkové poškodenie. Tieto výsledky dokazujú, že Ashwagandha môže byť veľmi užitočná pri liečbe hypotyreózy.

 

V súčasnosti existujú milióny ľudí, ktorí bojujú s problémami štítnej žľazy (vrátane tých, ktorí o tom ani nevedia) a teda Ashwagandha môže byť riešením, ktoré hľadajú.

 

Adrenálna obnova vďaka Ashwagandhe


Ashwagandha sa tiež preukázala ako účinná pomoc pri podpore adrenálnej funkcií a teda vám pomôže prekonať vyčerpanie nadobličiek a chronický stres.

 

Vaše nadobličkové žľazy sú endokrinné žľazy, ktoré sú zodpovedné za uvoľňovanie hormónov (kortizolu a adrenalínu) ako odpoveď na stres vášho tela.

 

Ak sú nadobličky preťažené v dôsledku nadmerného množstva emočného, fyzického a duševného stresu, môže to viesť k stavu, ktorý sa nazýva adrenálna únava. Jednoducho ak sa vaše nadobličky vyčerpajú, môžu tiež narušiť produkciu ďalších hormónov vrátane progesterónu, ktorý môže spôsobiť neplodnosť a znížiť hladinu DHEA - čo môže spôsobiť, že budete starnúť rýchlejšie.

 

Lekárske štúdie preukázali, že Ashwagandha zlepšuje hladiny kortizolu, zlepšuje citlivosť na inzulín a prirodzene vyvažuje hormóny. Prípadová štúdia poukázala na prípad 57-ročnej ženy so zriedkavou adrenálnou hyperpláziou. Po dobu šiestich mesiacoch sa liečila Ashwagandou, po ktorej zaznamenala zlepšenie štyroch markerov nadobličiek vrátane kortikosteroidu a 11-deoxycortizolu, ktoré sa znížili o 69 a 55 percent - čo je významné zlepšenie!

 

Benefity zdravého mozgu


Emocionálny, fyzický a chemický stres môže mať škodlivé účinky na mozog a nervový systém. Nedávny výskum preukázal, že Ashwagandha je viac ako protistresový prostriedok, chráni mozog aj pred degeneráciou a zlepšuje symptómy Alzheimerovej choroby, depresie a úzkosti.

 

Jedným z hlavných dôvodov, prečo je Ashwagandha tak účinná pri liečbe mozgu, je že má silné antioxidančné účinky, ktoré ničia voľné radikály spôsobujúce starnutie. Štúdia uverejnená v Phytotherapy Research vysvetľuje tieto benefity nasledujúcim spôsobom: “Niekoľko štúdií ukázalo, že prírodné antioxidanty, ako je vitamín E, vitamín C a beta-karotén, môžu pomôcť pri odstraňovaní voľných radikálov, ktoré vznikajú počas iniciácie a progresie Alzheimerovej choroby. Ale zistili sme, že Ashwagandha poskytuje inhibičný účinok na peroxidáciu lipidov, ktorý je účinnejší než vyššie spomenuté komerčné antioxidanty.”

 

Výskumníci z Národného centra pre výskum mozgu zistili, že myši s Alzheimerovou chorobou neboli schopné udržať si to, čo sa naučili, ale po 20 dňoch užívania Ashwagandhy sa to výrazne zlepšilo. Výsledky štúdie zistili zníženie amyloidových plakov (tie spôsobujú degradáciu mozgu).

 

Zlepšenie nálady


V súčasnosti existuje aj dôkaz, že Ashwagandha je rovnako účinná ako pri liečbe úzkosti, tak aj depresie. V nedávnej štúdii boli výsledky porovnateľné s bežnými farmaceutickými liekmi lorazepamom a imipramínom bez vedľajších účinkov.

V 12-týždňovej kontrolovanej štúdii bolo 87 účastníkom trpiacim úzkosťou podaných 300 mg Ashwagandhy dvakrát denne alebo dve placebo pilulky dvakrát denne. Skupina liečená Ashwagandou si viedla oveľa lepšiepri liečení úzkosti čidepresie a znižovaní stresu a únavy ako skupina s placebom.

 

Ďalším a hlavným benefitom Ashwagandhy je, že pri jej užívaní nedochádza k nežiadúcim reakciám v porovnaní s antidepresívami a liekmi proti úzkosti, ktoré môžu mať strašne devastujúce vedľajšie účinky.

 

Pomoc pri prevencii a liečbe rakoviny

 

Extrakt z Ashwagandhy v štúdiách vykazoval veľmi sľubný prínos, pokiaľ ide o pomoc pri prevencii a liečbe rakoviny. V niektorých štúdiách vedci zistili, že výťažok z Ashwagandhy má silný protinádorový účinok. Ukázalo sa, že extrakt pomáha inhibovať proliferáciu rakovinových buniek - konkrétne buniek rakoviny prsníka, pľúc, žalúdka a hrubého čreva, ktoré patria medzi najvýznamnejšie druhy rakoviny na svete. Predpokladá sa, že Ashwagandha pomáha predchádzať rastu rakovinových buniek hlavne vďaka imunitnému posilneniu a antioxidačným schopnostiam. Suplementácia s Ashwagandou je v korelácii s nárastom bielych krviniek v tele, čo naznačuje, že imunitný systém je schopný ochrániť telo pred ochoreniami a škodlivými vplyvmi. Ďalším spôsobom ako Ashwagnadha pomáha bojovať proti rakovine, je jej schopnosť zastaviť krvné cievy okolo rakovinových buniek, aby neprispievali k rastu rakovinových nádorov.

 

Okrem prevencie rakovinových buniek, štúdie ukázali, že Ashwagandha môže byť veľmi užitočným suplementom k chemoterapii pri liečení existujúcej rakoviny. Užívanie extraktu sa javí ako účinné pri slabom imunitnom systéme počas chemoterapie.

 

Ashawagandha je schopná vyvrátiť jeden z najväčších problémov počas chemoterapie - zníženie počtu bielych krviniek v tele, ktoré u pacientov s rakovinou predstavujú oveľa vyššie riziko ako infekcia. Mnohí odborníci na rakovinu v súčasnosti odporúčajú, aby výťažok z Ashwagandy bol jedným zo spôsobom prevencie rakoviny, ako doplnok k typickým liekom proti rakovine. Niektoré štúdie ukázali, že niektorí pacienti  dokážu výrazne zvrátiť príznaky rakoviny pomocou Ashwagandhy v porovnaní s inými štandardnými metódami liečby.

 

Lepší výkon a vytrvalosť


Štúdie ukázali, že Ahswagandha môže zvýšiť vytrvalosť počas fyzickej aktivity tým, že sa upriami na funkciu mozgu a zníži telesnú bolesť. Vďaka svojim pozitívnym upokojujúcim, ale energizujúcim účinkom na mozog a schopnosti znížiť stresové hormóny, Ashwaganha spôsobila zlepšenie koncentrácie, motivácie a vytrvalosti.

 

Jedna konkrétna štúdia zistila, že keď laboratórne potkany užili Ashwagandhu dokázali plávať dvakrát dlhšie v porovnaní s rovnakým typom potkanov, ktorým táto bylina nebola podaná. Vedci sa domnievajú, že takéto podobné účinky sa vyskytujú u ľudí kvôli schopnosti extraktu balancovať hormóny nadobličiek, ktoré sa podieľajú na fyzickej aktivite. Extrakt taktiež znižuje telesnú bolesť svalov a kĺbov a súčasne udržuje energetickú hladinu stabilnejšiu, čo je ďalší perfekný dôvod, prečo by táto bylina mohla byť sľubným doplnkom pre športovcov alebo pre tých, ktorí nemôžu byť fyzicky aktívni kvôli bolestiam.

Copyright 2015 - 2024 © naturel