Výrobcovia / značky

Astaxanthín

Možno ste už počuli o beta-karoténe, lykopéne, zeaxantíne a luteíne, ale počuli ste o astaxantíne? Astaxantín sa vyskytuje vo voľne žijúcich lososoch či treskách. Benefity astaxantínu majú niečo do seba, najmä pokiaľ ide o redukciu prejavov starnutia škvŕn a zvýšenie energetickej hladiny.

 

astaxanthin

 

Astaxantín je antioxidant z rodu karotenoidov, vďaka ktorému má losos červeno-oranžovú farbu. Výskum publikovaný v časopise Journal of Nutrition and Metabolism naznačuje, že astaxantín môže znížiť oxidačný stres, zápal a posilniť imunitný systém! Podľa niekoľkých štúdií, pokiaľ ide o odstránenie voľných radikálov astaxantín môže byť:

 • 550 krát silnejší ako vitamín E
 • 800 krát účinnejší ako koenzým Q10
 • 6000 krát prínosnejší ako vitamín C

Astaxantín je dokonca 500 krát silnejší ako katechíny nachádzajúce sa v zelenom čaji! Tu je rýchly prehľad benefitov astaxantínu pre vaše zdravie:

 • Redukcia vrások a stareckých škvŕn
 • Zlepšenie zraku
 • Podpora kĺbov
 • Redukcia známok starnutia
 • Zlepšenie výkonu a regenerácie po cvičení
 • Zníženie rizika Alzheimerovejchoroby
 • Zlepšenie pokožky a redukcia poškodení slnkom
 • Zvýšenie energie
 • Zlepšenie koncentrácie a ADHD (porucha pozornosti a hyperaktivita) 

Ako môžete vidieť benefity astaxantínu na zdravie sú naozaj úžasné!

 

Benefity astaxantínu pri starnutí


Ako starneme naše bunky sa menia a ľahšie sa môžu poškodiť oxidáciou. Astaxantín je antioxidant, ktorý chráni bunky pred oxidáciou aby vaše bunky zostali mladé a bez poškodenia. Podľa vedcov vo Washingtonskej štátnej univerzite môže mať astaxantínový doplnok výrazný vplyv na spomalenie procesu starnutia a udržanie žiariacej zdravej pokožky.

 

Ďalšia štúdia potvrdzuje zistenia vyššie uvedeného výskumu. Zvieratá, ktorým bolo podávané 20 mg astaxantínu denne počas štyroch mesiacov mali zlepšenú bunkovú funkciu v bielych krvinkách a tiež lepšie hladiny glutatiónu. Vedci, ktorí testovali tieto zvieratá, sa domnievajú, že doplnok regeneroval poškodenie ich DNA a bielkovín, čo sú dva dôležité procesy v tele tesne spojené so starnutím.

 

Astaxantínové dávky redukujú starecké škvrny


Na začiatku 90-tych rokov 20. storočia sa astaxantín objavil ako potravinový doplnok na regále obchodov s potravinami, ale nebol tak známy svojimi vlastnosťami ako betakarotén alebo iné karotenoidy. To môže byť práve preto, že bolo oveľa viac štúdií o iných karotenoidoch alebo preto, že jeho protizápalové vlastnosti nie sú také senzačné ako účinky rybieho oleja alebo kurkumínu.

 

Avšak astaxantín má antioxidačné účinky, ktoré siahajú omnoho ďalej ako samotné vlastnosti rybieho oleja. V jednej japonskej štúdii vedci podávali 3 mg astaxantínu dvakrát denne 30 ženám vo veku od 20 do 55 rokov na konci raňajok a večere. Ženy si tiež aplikovali 1 ml astaxantínu topicky na tvár dvakrát denne po tom ako si umyli tvár v dopoludňajších hodinách. Robili to po dobu ôsmich týždňov. Japonskí vedci zistili, že pri používaní astaxantínu sa ženská pokožka zlepšila s ohľadom na vrásky, textúru, elasticitu a starecké škvrny.

 

V ďalšej štúdii tých istých vedcov, muži, ktorí užívali perorálne doplnky (ale nie topické aplikácie), zaznamenali podobné účinky. Ako starneme, dejú sa dôležité zmeny, ku ktorým dochádza vo všetkých oblastiach pokožky. Náš počet vrások sa zvyšuje, niekedy až do okamihu, keď sa už nechceme pozrieť do zrkadla.

 

Naša elasticita pokožky sa znižuje, stáva sa menej pružná a začínajú sa objavovať starecké škvrny. Kožná produkcia mazu klesá, rovnako ako obsah vlhkosti, najmä u tých, ktorí majú suchú pokožku. V dôsledku toho máme tendenciu vyzerať unavenejšie a nie tak žiarivo ako v našich mladších rokoch. Ale pri užívaní astaxantínu sa zdá, že tento pokles nastáva neskôr a nie je tak výrazný. Taktiež sa zistilo, že astaxantín inhibuje negatívne účinky UV-A svetla znížením sekrécie IL-6.

 

To znamená, že tento karotenoid  významne ochraňuje pokožku pred vplyvom foto-starnutia, akými sú strata elasticity a vrásky. Existujú jasné dôkazy, že astaxantín môže byť na svete najsilnejším anti-ageingovým antioxidantom, ale má aj ďalšie výhody vrátane zlepšenia energie a vytrvalosti.

 

Astaxantín dodáva energiu


Jedným z najlepších spôsobov, ako zistiť, či doplnok je účinný pre športovcov, je testovať jeho účinky na voľné radikály a antioxidanty v tele po cvičení. Cvičenie je známym producentom voľných radikálov. Čím je väčšia schopnosť tela bojovať proti voľným radikálom, tým rýchlejšie sa športovec môže zotaviť po tréningu.

 

Vedci, ktorí testovali zdravotné prínosy astaxantínu na futbalistoch, ktorí užívali doplnky astaxantínu po dobu 90 dní, zistili, že majú vynikajúce výsledky. Cvičenie zvyšuje produkciu voľných radikálov a oxidačný stres. Avšak skupina, ktorá užívala astaxantín, úspešne bojovala proti nárastu voľných radikálov a vyčerpaniu antioxidantov.

 

To hovorí veľa o tom, aký vplyv môžu mať doplnky na  zotavenie sa z tréningu. Testy na cyklistoch v Louisiane preukázali, že 4 mg astaxantínu denne užívaného počas 28 dní mali výrazný vplyv na lepšie výsledky cyklistov nielen z časového, ale aj výkonového hľadiska. Neporovnateľné s tými, čo astaxantín neužívali..

 

Je nutné užívať astaxantín? Je to na vás ... ale ak je vašim cieľom spomaliť starnutie, zvýšiť energiu a zlepšiť zdravie mozgu, potom je astaxantín vynikajúcou voľbou.

Copyright 2015 - 2024 © naturel